Blue Dolphins compete at Carbondale event

The Anna Blue Dolphins competed at the Carbondale Invitational.

The meet was Saturday, June 28, at the Splash Park in Carbondale.

The meet consisted of individual swim strokes and a fun relay, which included two swimmers, a parent and a coach. The swimmers could be entered into four individual events in the meet.  

Those competing at the invitational included: Sophie Barnhart, Callysta Borders, Katryna Borders, Sabryna Borders, Trystan Borders, Lakelynn Carter, Myan Carter, Niah Chotner, Nile Chotner, Adam Clark, Jenna Clark, Megan Clark, Caprice Conder, Darcy Conder, Lydia Conder, Jordyn Davis, Isabella Hawk, Alexis Houseman, Agent Inman, Cassidy Janke, Isaac Janke, Maggie Johnson, Kinley Leek, Isaiah Lieberman, Aden Lingle, Kinley Lingle, Ben Marggraf, Jamison Marggraf, Michael Marggraf, Drue Teske, Christian Thompson, Isaac Tolley, Isaiah Tolley, Tim Tolley, John Turner and Marissa Turner.

Thirty-two swimmers earned points for the Blue Dolphins by placing in the top 16 in their events.  

Blue Dolphins swimmers who earned medals by placing in the top three include:

Myan Carter: 2nd place - Boys 11-12 100 Free.

Niah Chotner : 1st place - Girls 6under 25 Free. 2nd place - Girls 6under 25 Back.

Nile Chotner: 1st place - Boys 13-14 50 Back. 1st place - Boys 13-14 50 Breast. 1st place - Boys 13-14 50 Free. 1st place - Boys 13-14 50 Fly. 

Adam Clark: 3rd place - Boys 11-12 50 Back. 3rd place - Boys 11-12 50 Fly.

Jenna Clark: 3rd place - Girls 15-18 100 Breast.

Darcy Conder: 3rd place - Girls 15-18 50 Fly.

Agent Inman: 2nd place - Girls 11-12 50 Breast. 3rd place - Girls 11-12 50 Fly.

Cassidy Janke: 3rd place - Girls 11-12 100 Free. 3rd place - Girls 11-12 50 Breast. 2nd place - Girls 11-12 50 Free.

Isaac Janke: 3rd place - Boys 7-8 25 Back.

Ben Marggraf: 2nd place - Boys 9-10 50 Free. 3rd place - Boys 9-10 25 Breast.

Jamison Marggraf: 2nd place - Boys 6under 25 Back. 2nd place - Boys 6under 25 Free.

Michael Marggraf: 2nd place - Boys 7-8 50 Free. 2nd place - Boys 7-8 25 Back. 3rd place - Boys 7-8 25 Fly.

Isaac Tolley : 2nd place - Boys 13-14 100 Free. 3rd place - Boys 13-14 50 Breast. 3rd place - Boys 13-14 50 Free. 3rd place - Boys 13-14 50 Fly.

Marissa Turner had the most improved time by dropping 24.15 seconds from her 100 Freestyle event. 

The Gazette-Democrat

112 Lafayette St.
Anna, Illinois 62906
Office Number: (618) 833-2158
Email: news@annanews.com

Sign Up For Breaking News

Stay informed on our latest news!

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.
Comment Here